Order Your Paper From the most reliable Essay writing Service. 

.

 



A specified part can be obtained by either of two methods.
Method A will have fixed costs of $40,000 per year and a variable
cost of $20 per unit. Method B will have fixed costs of $60,000 per
year and a variable cost of $15 per unit. The number of units that
must be produced each year for the two methods to be equally
attractive is closest to: a. 8,000 b. 4,000 c. 2,000 d. 6,000